Sąsiadka 147 , 22-448 Sułów sutiejsk@sasiadka.info +48 793444997 wiceprezes+48 517984395 prezes

Poezja z teatrem w świetlicy wiejskiej

W dniu 17 marca 2018 stowarzyszenie „Sutiejsk” zorganizowało wieczorek poetycko-teatralny, a wszystko rozpoczęło się o godzinie 18. Spotkanie otworzyli prezes Beata Kacprzak i wiceprezes Krzysztof Ferenc, którzy przywitali przybyłych mieszkańców gminy i zaproszonych gości.

Prezes Beata przedstawiła zarys kobiety wiejskiej na przykładzie czytanej poezji, a więc przeczytała swój wiersze. Następnie na scenie wystąpiła regionalna poetka z Gaju Gruszczańskiego Henryka Stadnicka z własnym zbiorkiem wierszy o roli kobiety.

Każdy wiersz został wysłuchany z wielkim zainteresowaniem przez przybyłą publiczność i obdarowany oklaskami. Kolejni wykonawcy na scenie to członkinie naszego stowarzyszenia; Maria Ferenc z dwoma wierszami swojego autorstwa i Danuta Zwolak z dwoma wierszami znalezionymi „gdzieś”, na zakończenie wierszowej poezji odczytał wiceprezes.

Kolejnym etapem wieczoru był spektakl teatralny przez Gminną grupę artystyczną „Maniacy Sztuki” z Sułowa.

Na spotkanie przybyło niezbyt wielu obserwatorów z terenu gminy gdyż pewnym utrudnieniem „mogła być śnieżno-mroźna pogoda” lecz to tylko pewne redakcyjne wytłumaczenie. Dla przybyłych uczestników spotkania stowarzyszenie przygotowało ciepłe i słodkie przysmaki z nutka alkoholu. 

Dziękujemy wszystkim którzy zaangażowali się  w przygotawaniu tego pierwszego wieczorku poetycko-teatralnego w naszej wiejskiej świetlicy wsi Sąsiadka. W szczególności wyrażamy wdzięczność poetkom regionalnym z Sąsiadki, Gaju Gruszczańskiego i młodzieży gminnej „Maniacy Sztuki” za oryginalne teksty i profesjonalne wykonanie zadania. 

 

Wieczór poetycko-teatralny ze stowarzyszeniem Sutiejsk

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy Sułów i okolicznych miejscowości na wieczór poetycko-teatralny,  odbędzie się 17 marca 2018 (sobota) o godz. 18:00.

Miejsce spotkanie: Świetlica wiejska w Sąsiadce

Wystąpią ;

 • regionalni poeci i kobiety naszego stowarzyszenia – czytając wiersze o kobietach, mężczyznach
 • Gminna Grupa Artystyczna „Maniacy Sztuki” z Sułowa

Będzie gorąca herbata, kawa i małe co nieco 😉

Zakładamy rekonstrukcyjną Drużynę Grodu Sutiejsk

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych członków stowarzyszenia oraz mieszkańców gminy Sułów na spotkanie organizacyjne, które odbędzie 3 marca 2018 (sobota) o godz. 14.00 w świetlicy wiejskiej w Sąsiadce.

Celem spotkania będzie założenie drużyny rekonstrukcyjnej wojów średniowiecznych – Drużyna Grodu Sutiejsk oraz sprawy techniczne.

Wice prezes stowarzyszenia Sutiejsk

 

Inicjatywy lokalne 2016 z LGD Ziemi Zamojskiej

W dniu 12 grudnia 2017r. w Centrum Kultury z Biblioteką w Sitnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na „Najciekawszą inicjatywę lokalną w roku 2016”.

Komisja konkursowa w dniu 5 grudnia 2017r. w składzie; Sokal Stanisław (Skierbieszów), Saran-Kudyba Dominika (Łabunie), Sienkiewicz-Karwacka Magdalena (Stary Zamość), Pawliszak Józef (Komarów Osada), Chmielewska Małgorzata (Sułów), Grzesiuk Agnieszka (Sitno), Witkowska Dominika (prezes LGD Ziemi Zamojskiej) oceniła 8 inicjatyw zgłoszonych do konkursu  i tym samym wyłoniła poszczególne miejsca oraz wyróżnienia.

A więc 12 grudnia 2017r. w GOK Sitnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród;

 • I miejsce przyznała Stowarzyszeniu w Dobrej Wierze za projekt Gra w życie – kontynuacja.
 • II miejsce otrzymało Amatorskie Koło Teatralne AKTe za inicjatywę Kopciuszek – 300 urodziny Jana Jakuba Zamoyskiego, 
 • III miejsce przyznano dla Koła Kobiet Aktywnych ze Skierbieszowa za inicjatywę – Plenerowa Wigilia Skierbieszowska. 

Wyróżniono

 • KGW Stabrów – za inicjatywę Twoja krew, moje życie
 • KGW Barchaczów – za inicjatywę Po trzykroć niepodległa
 • Stowarzyszenie Aktywni w Kulturze za projekt Gmina Komarów Osada – inkubatorem aktywności społecznej.

Pozostałe organizacje konkursowe; 

 • Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych ACTIVUM – za inicjatywę „Edukacja zdrowego żywienia”
 • Stowarzyszenia Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk – za inicjatywę „I Piknik Archeologiczny”, dostały podziękowania i nagrody „w postaci obrazów i upominków „. 

Nasze stowarzyszenie „Sutiejsk” reprezentowali prezes Kacprzak Beata oraz wice prezes Ferenc Krzysztof. Zgłoszenia do konkursu „Najciekawszą inicjatywę lokalną w roku 2016” przygotowały i przesłały; skarbnik Zwolak Danuta oraz Zwolak Iwona.

więcej zdjęć na profilu FB > LGD Ziemia Zamojska https://web.facebook.com/658845070893423/photos/pcb.1413231622121427/1413218715456051/

Zespół ludowy Łopienka w Sąsiadce

W dniu 12 listopada 2017 naszą wieś Sąsiadka odwiedził zespół ludowy „Łopienka” z Cisnej.

Nasze stowarzyszenie „Sutiejsk” ugościło Łemków Bieszczadzkich w świetlicy wiejskiej, którzy przyjechali na specjalne zaproszenie przedstawiciela Wojewódzkiej Rady Rozwoju Kultury Pana Andrzeja Osucha oraz Dyrektora Cukrowni Werbkowice Pana Edwarda Wyłupka.

 

 

Koncert zespołu ludowego Łopienka z Cisnej ….

Zespół łemkowski z Cisnej
prezesi stowarzyszenia „Sutiejsk”
Zespół Ludowy Łopienka z mieszkańcami Sąsiadki itp

Gminny Dzień Kobiet Wiejskich ze stowarzyszeniem

W dniu 15 października 2017 w świetlicy wiejskiej odbyło święto ….

W trakcie …

Urodziny stowarzyszenia Sutiejsk z dr hab. Joanną Kalaga

W dniu 13 lipca 2017 w świetlicy wiejskiej wsi Sąsiadka odbyło się spotkanie urodzinowe naszego stowarzyszenia Sutiejsk.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście, a byli to;

 • proboszcz parafii Mokrelipie – ksiądz Jarosława Nowak
 • profesor dr hab. Joanna Kalaga – autorka książki „SUTIEJSK”
 • dyrektor Gminnej Biblioteki w Sułowie – Hanna Mrówczyńska
 • członkowie stowarzyszenia na czele z sołtysem i radnym.

W dniu 13 lipca minął rok jak nasza organizacja Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk oficjalnie uzyskała prawo funkcjonowania jako stowarzyszenie identyfikujące się krs-em nr: 0000627461. 

Stowarzyszenie „Sutiejsk” z Sąsiadki składa się z mieszkańców gminy Sułów w liczbie 20 osób, a w tym roku wstąpiła do nas Prof. dr hab. Joanna Kalaga z Warszawy (członek honorowy). 

Miło nam było spotkać się w tak miłym gronie z dr hab. J. Kalaga autorką książki promującej grodzisko Sutiejsk. Gród pogranicza polsko-ruskiego w X-XIII wieku przy torcie urodzinowym upieczonym przez prezes-kę Beatę Kacprzak. Były wspólne wspomnienia, dyskusje, relacje z pikniku archeologicznego, który odbyły się 9 lipca 2017, a na zakończenie były autografy w książkach pozyskanych od Pani archeolog Uniwersytetu Warszawskiego. Dziękujemy 😉

więcej fotografii w galerii

Dziękujemy za wspólny jubileusz pierwszych urodzin naszego stowarzyszenia Sutiejsk 😉

Przygotowania do 2 Pikniku Archeologiczny

W niedzielę 25 czerwca 2017 członkowie stowarzyszenia oraz zainteresowani mieszkańcy gminy Sułów na czele z wójtem gminy Leonem Bulakiem spotkaliśmy się na Altanie Sutiejsk w celu ustalenia prac organizacyjnych dotyczących 2 pikniku archeologicznego, który zaplanowano w dniu 9 lipca 2017.

Mapa parku krajobrazowego w Sąsiadce

W dniu 20 kwietnia 2017r. członkowie stowarzyszenia Sutiejsk zamontowali tablicę informacyjną prezentującą mapę Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego na terenie Grodziska w sąsiedztwie MPR Altana Sutiejsk. Obiekt informacyjny został posadowiony przy innych tablicach (szlak turystyczny Czarna Perła, mapa Skarby przyrody i kultury SPIK) celem zwiększenia zainteresowania turystów odwiedzających naszą wieś Sąsiadka. Materiał w postaci mapy (o wymiarach 100×200 cm) z naniesionymi informacjami tematycznymi Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego przygotował Zespół Parków Krajobrazowych w Zamościu.

Dziękujemy członkom stowarzyszenia Sutiejsk, którzy swoim uporem i zaangażowanie przyczynili się do wykonania konstrukcji i montażu tablicy informacyjnej przy Wałach na terenie wsi Sąsiadka. Przy pracach techniczno-konstrukcynych byli obecni członkowie: Danuta Zwolak, Beata Kacprzak, Małgorzata Bukowska, Irena Popielec, Tadeusz Pietrzniak, Krzysztof Ferenc i Paweł Popielec.

Altana Sutiejsk przystankiem dla PTTK Chełm

Stowarzyszenie „Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk” w dniu 18 marca 2017 roku przyjęło uczestników 40-go Jubileuszowego Rajdu Wiosennego zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze z Chełma. 

W rajdzie brało udział około 80-ciu uczestników tj. dzieci, młodzież oraz opiekunowie. Uczestnicy zwiedzali Radecznicę, Sąsiadkę oraz Szczebrzeszyn i Zamość.

Grodzisko w Sąsiadce było przystankiem w wycieczce. Mimo niesprzyjającej pogody goście obejrzeli wały grodu i podgrodzie po czym udali się do „Altany Sutiejsk” na gorący poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie. Rozpalone ognisko sprawiło, że atmosfera od razu się ociepliła . Goście piekli na rożnie przywiezione ze sobą kiełbaski a zaraz potem degustowali potrawy przygotowane przez gospodynie z Sąsiadki. A było czego próbować bo gości powitaliśmy gorącym barszczykiem z jajkiem i kiełbaską, to tak na rozgrzewkę. Kto nie lubi białego, nie ma problemu był i czerwony. Troszkę rozgrzani uczestnicy zostali poczęstowani potrawami regionalnymi takimi jak: placki fajerczaki oraz placki z grochu specjalność tego regionu.

Organizator rajdu, prezes PTTK Chełm, pan Zbigniew Lubaszewski, ogłosił konkurs krajoznawczy dla młodzieży za udział w którym rozdał nagrody i dyplomy. Był też i dyplom dla naszego stowarzyszenia w podziękowaniu za pomoc w organizacji poczęstunku. Wytężone mózgi dzieci i młodzieży podczas konkursu trzeba było zregenerować, dlatego słodki poczęstunek w formie pysznych ciast, pączków, ciasteczek i racuszków oraz kawy i herbaty zrobił swoje . Z zadowolonych min gości wynikało,że poczęstunek był smaczny. Rozmowom i wymianie wrażeń nie było końca. Myślimy, że wycieczka mimo niesprzyjającej aury była udana. My życzymy uczestnikom miłych wspomnień z Roztocza oraz zapraszamy ponownie w miesiącu lipcu na nasz 2 Piknik Archeologiczny w jeszcze większym gronie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w zakładce Galeria

Tekst zredagowała Beata Kacprzak, zdjęcia Krzysztof Ferenc