Czy ktoś z Was wie coś na temat wsi Sąsiadka (ciekawa nazwa), a może jaśniej niegdyś jeden w ważniejszych Grodów Czerwieńskich Sutiejsk na pograniczu polsko-ruskim z X wieku naszej ery. ?

Nasza wieś Sąsiadka powstała na pewno wcześniej od wielu wsi, miast znajdujących się na Roztoczu (Szczebrzeszyna, Zamościa, … ) i posiada bogata historię archeologiczną, którą zawdzięcza Pani archeolog Zofii Wartołowskiej.

Zastanawiacie się pewnie co ma wspólnego archeologia z naszą miejscowością, a więc informuje ta oto Zofia Wartołowska (urodzona: 22 V 1911, zmarła: 3 IX 1976 Warszawa), w latach 1936 – 39, 1946-57 przeprowadziła prace wykopaliskowe grodziska (obecnie wzgórze zwane Wały) i obecnie jest jednym z najlepiej przebadanym grodem na zamojszczyznie.

Czy chcecie poznać historię grodu Sutiejsk obecnie wieś Sąsiadka ???

Jeśli tak to zapraszam was do zapoznania się z książką wydana przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo „Profil-Archeo”, którzy wydali publikację autorki: dr hab. Joanny Kalaga pod tytułem “Sutiejsk. Gród pogranicza polsko-ruskiego w X-XIII wieku. Studium interdyscyplinarne

sutiejsk_kalaga

Książka posiada 391 stron, posiada obszerną  literaturę  przedmiotu  i  bogatą  szatę  graficzną  (110 rycin, 92 tablice). w miękkiej oprawie o wymiarach 210 × 295 mm i wydana 2013 roku, “jeszcze pachnie drukarnią”.  😉
dr hab. Joanna Kalaga (redaktor monografii)

Publikacja przedstawia kilkuletni program opracowania archiwalnych materiałów archeologicznych z grodziska w Sąsiadce w woj. lubelskim, pozyskanych podczas prac wykopaliskowych Zofii Wartołowskiej i Włodzimierza Antoniewicza w latach 1936-39 i 1945-57. Opracowanie źródeł i wydanie monografii sfinansowano przede wszystkim ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach priorytetu  (Ochrona zabytków archeologicznych), koordynowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Projekt przewidywał opracowanie jedynie części zabytków z niezwykle bogatej kolekcji sąsiadeckiej – pochodzących z podgrodzia II.

Promocja książki odbędzie się wkrótce w Instytucie Archeologii UW.

Publikację już można kupić w ofercie wydawniczej Wydawnictwo i Pracownia Archeologiczna PROFIL-ARCHEO” http://www.pracowniaprofil.pl/oferta-wydawnicza-2/).

kupsutiejsk