Informujemy mieszkańców Roztocza, że do 20 września 2015 r. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.
Szczepionka zrzucana będą z samolotów nad lasami, polami i łąkami z pominięciem terenów zabudowanych na terenie województwa lubelskiego w ilości 20 – 30 dawek na 1 km2.

Szczepienie lisów przez szczepionki UWAGA !!:
Szczepionka ma kształt stożkowatego krążka o wymiarach 30 mm x 9 mm, jest koloru brunatnego o intensywnym zapachu rybnym. Osoba mająca kontakt ze szczepionką powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny! Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do lekarza weterynarii !!!

Inspekcja weterynaryjna przypomina
• Szczepionki nie wolno dotykać.
• Osoba mająca kontakt ze szczepionką powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
• Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do lekarza weterynarii.
• Psy należy trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu.
• Nie zaleca się organizacji polowań zbiorowych na terenach objętych szczepieniem w okresie 14 dni od daty wyłożenia szczepionki.
Objawy wścieklizny 🙁
Zaczyna się od mrowienia i pieczenia w miejscu, w którym doszło do zakażenia, czyli dokładnie tam, gdzie ugryzło lub polizało nas chore zwierzę. Ręka, noga czy inna część ciała zaczyna drętwieć i boleć. Zwykle rana już dawno się zagoiła, więc nie kojarzymy tego z ugryzieniem. Do tego dochodzi złe samopoczucie, bezsenność lub wzmożona senność i niewysoka gorączka. Chory jest pobudzony, ma wodowstręt. Niektóre osoby reagują nerwowo na najmniejszy podmuch powietrza (aerofobia).
Choroba postępuje szybko, niemal z godziny na godzinę stan zdrowia się pogarsza. Pobudzenie może przechodzić w drgawki. Z czasem pojawiają się niedowłady i paraliż. W końcu dochodzi do porażenia mięśni układu oddechowego i uduszenia. Od wystąpienia pierwszych objawów do śmierci najczęściej mija tylko tydzień.
Jak uniknąć zakażenia wścieklizną ?
- Podejrzane są zwierzęta, które zachowują się niezgodnie ze swoim instynktem: pies agresywny, z dzikim spojrzeniem i pianą w pysku oraz lis, który wydaje się przyjazny, uległy, oswojony, podchodzi do ludzi. Omijaj je szerokim łukiem.
- Nie dotykaj nietoperza, który wpadł do pokoju w środku dnia, ponieważ już sama jego aktywność o tej porze (normalnie prowadzi nocny tryb życia) jest podejrzana. Niepokoić powinna obecność nietoperza w nietypowym miejscu – zamiast na strychu jest w mieszkaniu albo na podwórku i ma trudności z lataniem.
- Jeśli spotkasz zwierzę, które dziwnie się zachowuje, natychmiast zawiadom sanepid albo pobliskiego weterynarza. Nie próbuj go chwytać, bo może być zakażone.
- Nie głaszcz i nie karm obcych zwierząt (ani domowych, ani dzikich), ponieważ choroba może być zaraźliwa, zanim u zwierzęcia wystąpią objawy.
- Jeżeli zwierzę wróci do domu pogryzione (zakrwawione), natychmiast pójdź z nim do weterynarza.