Informujemy mieszkańców Roztocza, że do 20 września 2015 r. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Szczepionka zrzucana będą z samolotów nad lasami, polami i łąkami  z pominięciem terenów zabudowanych na terenie województwa lubelskiego w ilości 20 – 30 dawek na 1 km2.

Lis w Sąsiadce "Zakarczma"

Lis w Sąsiadce „Zakarczma”

Szczepienie lisów przez szczepionki UWAGA !!:

Szczepionka ma kształt stożkowatego krążka o wymiarach 30 mm x 9 mm, jest koloru brunatnego o intensywnym zapachu rybnym. Osoba mająca kontakt ze szczepionką powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny! Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do lekarza weterynarii !!!

Samolot W.I.W. Lublin nad Sąsiadką (widziany 15.09.2015)

Inspekcja weterynaryjna przypomina

• Szczepionki nie wolno dotykać.
• Osoba mająca kontakt ze szczepionką powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
• Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do lekarza weterynarii.
• Psy należy trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu.
• Nie zaleca się organizacji polowań zbiorowych na terenach objętych szczepieniem w okresie 14 dni od daty wyłożenia szczepionki.

Informacje WIW Lublin

Objawy wścieklizny 🙁

Zaczyna się od mrowienia i pieczenia w miejscu, w którym doszło do zakażenia, czyli dokładnie tam, gdzie ugryzło lub polizało nas chore zwierzę. Ręka, noga czy inna część ciała zaczyna drętwieć i boleć. Zwykle rana już dawno się zagoiła, więc nie kojarzymy tego z ugryzieniem. Do tego dochodzi złe samopoczucie, bezsenność lub wzmożona senność i niewysoka gorączka. Chory jest pobudzony, ma wodowstręt. Niektóre osoby reagują nerwowo na najmniejszy podmuch powietrza (aerofobia).
Choroba postępuje szybko, niemal z godziny na godzinę stan zdrowia się pogarsza. Pobudzenie może przechodzić w drgawki. Z czasem pojawiają się niedowłady i paraliż. W końcu dochodzi do porażenia mięśni układu oddechowego i uduszenia. Od wystąpienia pierwszych objawów do śmierci najczęściej mija tylko tydzień.

Jak uniknąć zakażenia wścieklizną ?

  • Podejrzane są zwierzęta, które zachowują się niezgodnie ze swoim instynktem: pies agresywny, z dzikim spojrzeniem i pianą w pysku oraz lis, który wydaje się przyjazny, uległy, oswojony, podchodzi do ludzi. Omijaj je szerokim łukiem.
  • Nie dotykaj nietoperza, który wpadł do pokoju w środku dnia, ponieważ już sama jego aktywność o tej porze (normalnie prowadzi nocny tryb życia) jest podejrzana. Niepokoić powinna obecność nietoperza w nietypowym miejscu – zamiast na strychu jest w mieszkaniu albo na podwórku i ma trudności z lataniem.
  • Jeśli spotkasz zwierzę, które dziwnie się zachowuje, natychmiast zawiadom sanepid albo pobliskiego weterynarza. Nie próbuj go chwytać, bo może być zakażone.
  • Nie głaszcz i nie karm obcych zwierząt (ani domowych, ani dzikich), ponieważ choroba może być zaraźliwa, zanim u zwierzęcia wystąpią objawy.
  • Jeżeli zwierzę wróci do domu pogryzione (zakrwawione), natychmiast pójdź z nim do weterynarza.