Zapraszamy mieszkańców Lubelszczyzny do wzięcia udziału w Konkurs, którego celem jest promocja wyjątkowych rzek Polski. Z naszego województwa rzeka Bystrzyca zakwalifikowała się do finałowej jedenastki, gdzie o zwycięstwie decyduje głosowanie internautów na stronie http://www.rzekaroku.pl/. Nie wymaga logowania, tylko podania maila i następnie potwierdzenia go.

Termin Tylko do 29 września 2015 (jutra do godzinie 23:59) Mało czasu leczy przecież jest Nas tak wiele na Lubelszczyźnie “Każdy głos ma znaczenie”> Lubie Lubelski ;-).

Rzeka Bystrzyca, od pierwszego mostu powyżej zalewu, do miasta Rechta
Gmina Zakrzówek, woj. lubelskie

Przyjaciele Bystrzycy mówią, że rzeka ta jest jak kobieta, piękna kobieta. Gdy się z nią przebywa, coraz lepiej poznaje, nie sposób się w niej nie zakochać. To rzeka niezwykła, z którą człowiek chce się związać na całe życie. Piękne, nadrzeczne krajobrazy nietknięte jeszcze niszczącą ręką człowieka zapierają dech, są jak dzieło sztuki. W czasie spaceru nad Bystrzycą można zaobserwować bobra pracowicie budującego kolejną tamę, stanąć oko w oko z sarną, która przyszła tutaj napić się krystalicznie czystej wody, zobaczyć wiele gatunków ryb i innych wodnych stworzeń . Skomplikowany ekosystem, który powstawał przez wieki, daje ludziom tak wiele radości. Pójście nad rzekę to nie tylko obcowanie z dziewiczą przyrodą, to także spotkanie z historią, z losami wielu ludzi. Stare młyny nad wodą szepczą opowieści o czasach, które dawno minęły. W czasie spaceru nad Bystrzycą warto zapukać do drzwi któregoś z domów i wysłuchać historii ludzi, którzy nad rzeką mieszkają często od bardzo wielu lat. Czasy minione, chwile dobre i złe, pierwsze kroki z wędką – to wszystko w połączeniu z płynącą jak czas wodą, tworzy niepowtarzalny klimat, niczym kadr z filmu Roberta Redforda „Rzeka Życia”

Rzekę Bystrzycę zgłosiło Koło PZW „Stoczek” z Zakrzówka.
> Zobacz więcej zdjęć < fot. Klub Gaja / Tomek Pikuła

Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę. Program Zaadoptuj rzekę objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.