Centrum wsi, które zajmuje obszar między tzw. Rynkiem a Mule, wcale nie nosi znamion miejsca reprezentacyjnego. Znajduje się tu przede wszystkim budynek remizy, w którym mieści się świetlica wiejska, sklep spożywczo – przemysłowy z agencja pocztową oraz lokal klubowy, a obok budynek po dawnej szkole podstawowej. Ten pierwszy obiekt zamiast zdobić wieś – przeciwnie, swoim wyglądem i koszarowym kształtem oraz mocno zużytą elewacją – nie przydaje uroku, niestety!

klub_był
klub_jest

Chyba każdy się zgodzi, że w pięknym, zadbanym otoczeniu mieszka się przyjemnie. Rynek właśnie pretenduje do takiego miejsca. Ostatnie działania radnego, rady sołeckiej na czele z sołtysem, młodzieży i zaangażowanych mieszkańców, dowodzą nadchodzących zmian w tym kierunku.

Zapowiedzią tych zmian jest uporządkowanie otoczenia wokół remizy. Śmiało można rzec, że stało się to wynikiem „pospolitego ruszenia” mieszkańców. Porządki pod remizą tj. wycięcie krzaków –  samosiejek i drzewek zajęłi się głównie strażacy ochotnicy, śmieci wokół budynku i  placu przed nim – grupa mieszkańców z sołtysem wsi, w tym członkinie rady sołeckiej i parafialnej, lokal klubowy uprzątnęła młodzież korzystająca z niego, a przystanek – gmina Sułów.

z_tyłu
plac

Na tym nie koniec „nadejścia nowego”, bo właśnie przywieziono okna, które wkrótce zostaną założone podczas remontu remizy. Remont z wraz z budową toalet i chodnika wzdłuż budynku remizy jest realizacją funduszu sołeckiego, który pilotuje sołtys zgodnie z głosem większości mieszkańców.

Na pewno nadejście wiosny wyzwoliło w mieszkańcach tyle energii i to nie tylko w sferze  porządków i upiększania otoczenia. Oto pojawiła się szansa na wielkie wydarzenie wakacyjne – masową imprezę jaką ma być festyn rodzinny. Myśli się także o powstaniu grupy rekonstrukcyjnej i otwarciu izby regionalnej. Finalizuje się proces utworzenia Stowarzyszenia „Sutjesk” z bogatym kulturalno – społecznym programem działania.

Wszystko to wpłynie na wizerunek wsi w znaczący sposób, a mieszkańcom sprawi radość i dumę z zamieszkiwania tutaj.

Nic, tylko życzyć sobie oby tak dalej! Niech zapał i chęć do zmian w naszej Wsi, przy ogromnym zaangażowaniu wszystkich mieszkańców, społeczników  i samorządowców, długo nie wygasły!/art. poprawiony/

 

zdjęcia: K. Ferenc