Kto z mieszkańców naszej gminy Sułów spotkał się ze słowem „sieć światłowodowa” tak chodzi o bardzo szybki internet szerokopasmowy. Więc nasze województwo Lubelski uczestniczy w projekcie „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” cały koszt inwestycji na Lubelszczyźnie to 385 084 244,27 zł (w tym z UE 266 968 119,29 zł), nasz powiat zamojski z gminą Sułów będą posiadać do internetu szerokopasmowego.
W naszym powiecie zamojskim zostanie położone około 211 km kabli światłowodowych i 24 zainstalowanych węzłów, w tym 1 węzeł szkieletowy (w Zamościu).
Na naszym terytorium będzie punkt dystrybucyjny w miejscowości Deszkowice Pierwsze w Szkole Podstawowej lub w Sułowie.
http://youtu.be/roLIA6o3ANI
Głównym celem projektów jest zwiększenie dostępu do Internetu szerokopasmowego w Polsce Wschodniej (w 5 województwach) i usunięcie nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku w zakresie sieci NGA oraz podstawowej infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Działanie będzie realizowane przez przygotowanie, a następnie wdrożenie komplementarnych projektów, które swoim zasięgiem obejmowały będą regiony Polski Wschodniej. W ramach projektów zakłada się budowę, na terenie każdego z województw Polski Wschodniej, na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym oraz dotkniętych zakłóceniami w funkcjonowaniu rynku, zgodnie z zasadą neutralności technologicznej, przede wszystkim pasywnej infrastruktury teleinformatycznej uzupełniającej istniejące, należące do różnych operatorów, zasoby i tworzącej regionalne sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Regionalne sieci umożliwią podmiotom komercyjnym budowę własnych sieci, na terenach dotychczas dla nich nieatrakcyjnych inwestycyjnie. W ten sposób sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej składać się będzie z elementów lokalnych sieci szkieletowych (tzw. backhaul albo middle mile) łączących krajową sieć szkieletową z sieciami dostępowymi – abonenckimi (last mile).
Sieć budowana w ramach projektów będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców telekomunikacyjnych dostarczających usługi szerokopasmowe bezpośrednio użytkownikom końcowym, tj. mieszkańcom oraz podmiotom publicznym i gospodarczym z Polski Wschodniej.
Realizacja projektu opracowana zostanie ze specjalnym uwzględnieniem działań edukacyjno-informacyjnych, dlatego też zaplanowane jest przeprowadzenie szkoleń informatycznych dla mieszkańców Polski Wschodniej.
Kto skorzysta dzięki projektowi
-
jednostki samorządu terytorialnego;
-
związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
-
przedsiębiorcy organizacje pozarządowe;
-
mieszkańcy województw Polski Wschodniej;
-
pracownicy i klienci instytucji publicznych.
Wartość projektów całego projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej 1 447 092 175,62 zł (w tym dofinansowanie z UE: 1 007 442 031,31 zł).
Prędkość u użytkownika końcowego, czyli w domach, będzie zależała od dostawców Internetu. Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej zapewnia warunki, żeby to było powyżej 30 MB/s. W praktyce może być więcej lub mniej – zależy od miejsca na mapie i innych czynników.
Mapa województwa lubelskiego z dostępem do sieci szerokopasmowej